Jak na vývoj
mobilní aplikace

Každou aplikaci společně zkonzultujeme a zanalyzujeme, abychom vyhověli vašim představám a dodrželi rozpočet. Pro vývoj využíváme několik programovacích jazyků, primárně však jazyk Dart a framework Flutter. Flutter nám umožňuje napsat pouze jeden kód, který poběží jak na systému iOS, Android, tak i na webu, a vám tak šetří peníze. Pokud jste nikdy neslyšeli o tomto frameworku, věřte, že jsou v něm napsány aplikace jako Google Ads, New York Times, Ebay a další.

01. Strategie

Prvním krokem procesu vývoje mobilní aplikace je vytvořit strategii, která určí, jak se může vaše podnikání zlepšit prostřednictvím mobilní aplikace. Jaký přínos budou mít vaši zákazníci? Co to přinese vašim zaměstnancům nebo obchodním partnerům? Vzhledem k tomu, že se cíle jedné aplikace mohou od druhé lišit, definovaná strategie by vám měla pomoci vyřešit otázku „proč mít mobilní aplikaci?“.

Mobilní aplikace stojí v průměru 200 - 800 000 Kč a její vývoj může trvat dva až šest měsíců. Vaše strategie vývoje mobilních aplikací vám pomůže zaměřit vaši vizi na jasný obraz nápadu vaší aplikace. Odtud můžete přejít do další fáze procesu vývoje mobilní aplikace.

V této fázi:

1. Definujte účel aplikace

2. Identifikujte publikum

3. Prozkoumejte konkurenci

4. Stanovte cíle aplikace

02. Anályza a plánování

V této fázi procesu vývoje aplikace se váš nápad začíná formovat a mění se ve skutečný projekt. Analýza a plánování začínají definováním případů užití a zachycením detailních funkčních požadavků.

Poté, co určíte požadavky pro vaši aplikaci, připravte plán produktu. To zahrnuje upřednostňování požadavků mobilní aplikace a jejich seskupování do milníků. Protože čas, zdroje a náklady jsou často problémem, definujte svůj minimální životaschopný produkt (MVP) a upřednostněte jej při prvním spuštění.

V této fázi:

1. Určete si požadavky aplikace

2. Připravte plán produktu

3. Definujte MVP

4. Vymyslete unikátní název aplikace

03. UI / UX Design

Účelem návrhu aplikace je poskytnout uživatelům bezproblémové a snadné uživatelské zážitky s vyladěným vzhledem.

Úspěch vaší mobilní aplikace bude záviset na tom, jak dobře si její funkce uživatelé osvojí a jak z nich budou těžit. Cílem návrhu uživatelského rozhraní a UX mobilní aplikace je vytvořit vynikající uživatelské prostředí, díky kterému bude vaše aplikace interaktivní, intuitivní a uživatelsky přívětivá.

V této fázi

1. Inspirujte se ostatními aplikacemi

2. Vytvořte si Wireframe, či Mockup

3. Diskutujte design společně s námi, urychlíte si vývoj

04. Vývoj mobilní aplikace

Typický projekt mobilní aplikace se skládá ze tří nedílných částí: technologie back-end/server, API a front-end mobilní aplikace.

Technologie back-end/server

Je to skrytá část aplikace (uživatel ji nevidí), která úzce spolupracuje se serverem, databází. Úkolem back-end programátora je tvořit kód, který je efektivní, zbytečně nezatěžuje server, databázi, aby uživatel nečekal příliš dlouho na potřebná data. Už dvě vteřiny jsou nekonečno.

Pro menší Flutter projekty nejčastěji využíváme Firebase od Google

API

API, neboli aplikační programové rozhraní, slouží k předávání dat mezi softwarovými aplikacemi formalizovaným způsobem.

Front-end

Jde o viditelnou část aplikace, která slouží pro zobrazení dat a interakci s uživatelem. Frontend zpracovává požadavky uživatele a posílá je na Backend, který vše zpracuje a případně pošle výsledek zpátky na Frontend, a ten jej zase zobrazí. V některých případech mohou aplikace vyžadovat práci offline a využít úložiště dat v mobilním zařízení.

Nejběžnější funkce mobilní aplikace:

Přihlášení / Registrace

Jazykové mutace

Push notifikace

Analytics pro sledování aktivity uživatelů

Platební brána / In-app purchase

Sledování polohy

Cloudové uložiště dat

CRM konektivita

05. Testování aplikací

Provádění důkladného testování kvality (QA) během procesu vývoje mobilních aplikací činí aplikace stabilní, použitelné a bezpečné. Aby bylo zajištěno komplexní testování kvality vašich mobilních aplikací, je nezbytné připravit testovací případy, které pokrývají všechny aspekty testování aplikací. Zaměřit byste se měli na uživatelské, funkční, bezpečnostní, výkonostní testování a v neposlední řadě testování aplikace na různých zařízení.

Během testovací fáze existuje mnoho způsobů, jak distribuovat sestavení vývoje aplikace testerům. Nejběžnějším přístupem k aplikacím pro iOS je použití Testflight a pro Android aplikace využití Google Play nebo Firebase App Distribution.

V této fázi:

Vytvořte si testovací scénář

Pokud bude aplikace i pro tablet, otestujte i na tomto zařízení

Vyzkoušejte aplikaci na obou platformách iOS, Android

06. Nasazení a support

Chcete-li vydat svou nativní mobilní aplikaci, musíte ji odeslat do příslušného obchodu s aplikacemi, Apple App Store pro aplikace pro iOS a Google Play pro aplikace pro Android. Před spuštěním mobilní aplikace však budete potřebovat vývojářský účet v Apple App Store a Google Play Store.

Pokud vaše aplikace vyžaduje, aby se uživatelé přihlásili, budete muset v rámci procesu odeslání poskytnout testovací uživatelský účet. Po odeslání projde aplikace procesem kontroly. To může trvat několik dní v závislosti na kvalitě vaší aplikace a na tom, jak přesně dodržuje pokyny storu. V případě odmítnutí budete informováni s důvodem odmítnutí. Po opravě problémů můžete aplikaci znovu odeslat a projít další kontrolou, dokud nebude aplikace schválena a publikována.

V této fázi budete potřebovat:

Název aplikace

Stručný popis

Obsáhlý popis

Kategorii ve Storu

Klíčová slova

Ikonu aplikace

Designové screenshoty aplikace

Klíčem k dosažení úspěchu vaší aplikace je nejen samotný proces vývoje, ale i péče a podpora, kterou poskytujete svým uživatelům. Vývoj mobilních zařízení je dynamickým a neustále se vyvíjejícím úkolem, a právě v této nepřetržité péči spočívá váš úspěch. S kontinuálním vylepšováním a inovacemi udržíte své mobilní produkty relevantní a atraktivní pro uživatele i po spuštění.

Napiš nám na hello@reinspiro.com